adaptace interieru autobusu

Praha, 27. června 2012. Netradiční Kavárna POTMĚ, do které každoročně proudí tisíce lidí, jede do světa. Historicky první zatemněný autobus, ve kterém Vám nevidomí připraví černočernou kávu a stanou se tak na okamžik vaším zrakem.

„Na palubě autobusu uvidíte svět novýma očima. Stačí se nechat vést a důvěřovat těm, kteří jsou s tmou dokonale sžití. Sehraný tým nevidomých kavárníků Vás usadí do jednoho z šesti kupé a dříve, než Vám donesou černou kávu, můžete objevovat organické tvary prostoru, ve kterém se nacházíte. Každé kupé je očalouněno materiálem s jinou strukturou. Orientace v černočerném prostoru je možná jen po hmatu. Brzy však objevíte, že svět pod rouškou tmy může být nečekaně laskavý, plný vjemů, pocitů, inspirace," uvedla Martina Kaderková, ředitelka NF ČRo.

Snažili jsme se o vytvoření zcela nového překvapujícího světa uvnitř interiéru autobusu. Interieru se schopností orientovat se v prostoru zahaleném zcela do tmy pouze podle hmatu.

I za předpokladu, že prostor bude po většinou fungovat potmě, na některé vybrané akce Světlušky se rozsvítí a interiér se uplatní i v celé barevnosti.

Oblé tvary vytváří systém kójí, kam budou návštěvníci uvedeni, usazeni i obslouženi nevidomými lidmi.

Kvůli jednoduché orientaci jak pro personál, tak i pro návštěvníky, je každá z jednotlivých kojí očalouněna jiným materiálem. Orientace v prostoru bude tak možná pouze po hmatu.

Celý program interiéru autobusu je ještě doplněn o prostory zázemí, přípravy, kuchyňky, úložných prostor, které jsou povětšinou řešeny vestavěnými atypickými truhlářskými výrobky.